Podsumowanie konkursu ''Piękna Wieś Dolnośląska'' w Czaplach.
Dnia 10 października w miejscowości Czaple w Gminie Pielgrzymka odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska” zorganizowanego już po raz siódmy przez Urząd Marszałkowski.

Celem konkursu jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej kreatywnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich.

Konkurs, podobnie jak w roku poprzednim, zorganizowany został w czterech kategoriach : „Najpiękniejsza Wieś”, „Najpiękniejsza Zagroda”, „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” oraz „Najlepszy start w odnowie wsi”.

Laureatami tegorocznej najważniejszej kategorii pn. „Najpiękniejsza Wieś” zostali:
I Miejsce - Czaple, gm. Pielgrzymka
II Miejsce - Strupina, gm. Prusice
III Miejsce - Gościęcice, gm. Strzelin
Wyróżnienie - Kolce, gm. Głuszyca oraz Krzydlina Wielka, gm. Wołów

Jak co roku ważnym wydarzeniem było przekazanie symbolicznego koguta, który jest trofeum przechodnim. W tym roku, Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj wspólnie z Sołtys Spytkowa Grażyną Legeżyńską oraz mieszkańcami wsi Spytków (ubiegłorocznego laureata konkursu na Najpiękniejszą Wieś) przekazali uroczyście symbolicznego koguta mieszkańcom wsi Czaple.

W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele Fundacji PROBUS, która na co dzień wspiera inicjatywy lokalne organizowane na terenie powiatu zgorzeleckiego.

Laureatami pozostałych trzech kategorii zostali:

Kategoria „Najpiękniejsza Zagroda”

W tej kategorii Komisja postanowiła nie przyznawać I miejsca.
Miejsce II - Gospodarstwo agroturystyczne „WYSPA KONI”, Małgorzata i Piotr Zabuscy Ostroszowice, gm. Dzierżoniów
Miejsce III - „Raj Pstrąga” Goszów, Dominik Gibowicz, Joanna Krupa, Goszów, gm. Stronie Śląskie
Wyróżnienie - „Skrzydlate Niebo”, Grażyna Anna Dudzińska, Konradówka , gm. Chojnów

Kategoria „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi”
I Miejsce - „Okruchy Tradycji” – Bagno, gm. Oborniki Śląskie
II Miejsce - „Miedziowe znaki czasu” – Sieroszowice, gm. Radwanice
III Miejsce - „Słoneczna Przystań Jędrzejowice” – Jędrzejowice, gm. Dzierżoniów
Wyróżnienie - „Oznakowanie administracyjno – numeryczne domów we wsi Wolimierz” – Wolimierz, gm. Leśna.

Najlepszy start w Odnowie Wsi

I Miejsce - „Festiwal Twórczości Ludowej „Region w Kulturę Ubrany” – Budziszów Mały, gm. Wądroże Wielkie
II Miejsce - „Dni Kresowe – Nie Jest Wart Przyszłości Ten , Kto Nie Pamięta o Przeszłości” – Niedźwiedzice, gm. Chojnów
III Miejsce „Wspólnie możemy więcej” – Chociemyśl, gm. Kotla
Wyróżnienie - „Realizacja planu krótkoterminowego w sołectwie Uskorz Wielki” – Uskorz Wielki, gm. Wołów oraz „Powstanie zespołu ludowego Osetnopolanie” – Osetno, gm. Góra.

Zwycięzcom gratulujemy sukcesu i dziękujemy za gościnę!